Meer fusies en overnames

10 november 2024

Meer fusies en overnames

De stijgende rente van de afgelopen jaren hebben er voor gezorgd dat het aantal deals uit fusies en overnames is afgenomen. Het gevolg van de stijgende rente is immers dat koper en verkoper het niet meer eens kunnen worden over de prijs. De verkoper heeft een hogere prijs in gedachten dan de koper. Het duurt even voordat die weer nader tot elkaar komen. Dat proces is eind vorig jaar al begonnen toen centrale banken aankondigden dat ze de beleidsrente zouden gaan verlagen en sinds dit najaar zijn ze daadwerkelijk ook begonnen met het verlagen van de rente. Er zijn nog drie redenen waarom er een versnelling verwacht mag worden op het gebied van fusies en overnames

Meer fusies en overnames

Deregulering onder Trump

Een belangrijk verschil tussen de Democraten en de Republikeinen is dat de Republikeinen onder Trump veel meer pro-business zijn en sterk willen dereguleren. Onder Biden waren toezichthouders op fusie- en overnamegebied streng, omdat ze machtsconcentraties vreesden waardoor er voor de consument minder overbleef om te kiezen. Zo blokkeerden toezichthouders in de afgelopen jaren de deal tussen Kroger en Albertsons, tussen Capital One Financial en Discover Financial Services en tussen Synopsys en Ansys. Allemaal deals van tientallen miljarden omvang. Albertsons, Ansys en Discover stegen naar aanleiding van de overwinning van Trump, Discover zelfs met 24 procent. De belangrijkste banken die deze verdienen aan meer deals zijn Goldman Sachs en Lazard en ook die aandelen stegen (respectievelijk 14 en 12 procent) daarom fors afgelopen week.

Meer fusies en overnames

Opgespaarde exits

Natuurlijk zijn er ook veel deals niet doorgegaan uit angst voor een negatief van een strenge toezichthouder. Ook ligt het percentage exits bij private equity fondsen al enige tijd op een laag niveau. Nu gaan exits steeds minder vaak via de beurs, maar veel vaker via de verkoop aan een ander private equity bedrijf of door middel van een fusie of overname via een ander bedrijf.  Nu duurt het nog even voordat bij DOJ (department of Justice) en de FTC (Federal Trade Commission) nieuwe mensen zijn benoemd, maar dat die er gaan komen is zeker.

 

Het probleem in de afgelopen jaren is dat de overheid zich met steeds meer onderdelen van een deal is gaan bemoeien. Dit zorgt niet alleen voor veel meer bureaucratie (de overheid realiseert zich vaak onvoldoende dat heel veel regels voor bedrijven gewoon geld kosten), maar ook voor een hoge mate van rechtsonzekerheid (dat is in Europa nog wat erger, omdat hier lokale toezichthouders regels uit Brussel meestal extra streng interpreteren). Rechtsonzekerheid werkt in dat opzicht verlammend. Dat gaat (in ieder geval in de Verenigde Staten) nu in snel tempo veranderen.

private equity

Meer potentieel voor toegevoegde waarde

Fusies en overnames zijn vaak gebaseerd op bepaalde synergiën. Nu kan synergie ruwweg behaald worden op de omzet of op de kosten. Denk bij omzet aan een grotere markt of een uitbreiding van de markt, een diversificatie over verschillende producten, maar ook investeringen in Research en Development. Kosten gaan meer over schaalvoordelen tot zelfs het elimineren van bepaalde kosten.

 

Fusies en overnames spelen ook een rol bij de vele transities in de komende jaren. Neem bijvoorbeeld de sterke toename van het aantal digitale transformaties. Natuurlijk kan elk bedrijf proberen opnieuw het wiel uit te vinden, maar het is veel eenvoudiger om zo’n ‘technologie’ in te voeren door middel van een fusie of een overname. Bij kunstmatige intelligentie speelt schaalgrootte ook een belangrijke rol. Meer data is altijd beter. Verder is het makkelijker om een bedrijf te transformeren na een fusie of een overname. Het roer gaat dan immers om. Zo’n transformatie helpt dan ook om synergie te realiseren.

Meer fusies en overnames zijn goed nieuws voor de beurs, maar ook goed nieuws voor private equity. Vaak is een private equity sponsor immers een van de betrokken partijen bij een fusie of een overname. Fusies en overnames zorgen ook voor meer duidelijkheid over de ontwikkeling van waarderingen, dus ook over de waardering van bestaande belangen. Verder leiden fusies en overnames op hun beurt vaak ook weer tot afsplitsingen van bestaande onderdelen. Ook zit de concurrentie meestal niet stil na de eerste fusie of overname in de branche. Tot slot zijn er veel bedrijfstakken waar na een periode van groei alleen fusies en overnames nog mogelijkheden bieden voor verdere groei. Daarbij in de Verenigde Staten ook nog eens geholpen door lagere belastingen.

 

Han Dieperink, Chief Investment Officer

Disclaimer

Gerelateerde artikelen

De winst doet het werk

Sinds begin juni beweegt de beurs vooral zijwaarts. Nu lijkt daar voorzichtig een einde aan te komen. De winsten van bedrijven zijn al die tijd gestegen, maar de koersen bleven bijna gelijk.

Meer lezen

Financiële steun voor topsporters

Talent alleen wint geen medailles. Zonder financiële steun voor topsporters blijft zelfs het grootste talent vaak gewoon onbenut.

Meer lezen

De Straat van Hormuz weer open.

De Straat van Hormuz gaat weer open, maar niet voor Iraanse olie. Wat betekent dit voor de olieprijs, inflatie, de Fed en beleggers?

Meer lezen

Koffie?

Verder praten over de dynamiek van vermogen. Maak hier een afspraak voor een kop koffie bij ons op kantoor of bij u thuis.

Neem contact op

Fout: Contact formulier niet gevonden.