Een ongemakkelijke vergelijking
De vergelijking met het Frankrijk van voor de revolutie is ongemakkelijk maar duidelijk. Net als de koningen van vroeger probeert de Franse staat steun te kopen met geld dat het niet heeft. De moderne versie van ‘brood en spelen’ – royale uitkeringen, vroege pensioenen, baanzekerheid – werkt niet meer. Consumenten hebben weinig vertrouwen, de economie krimpt, bedrijven stellen investeringen uit.
Premier Lecornu heeft beloofd de begroting op normale wijze door het parlement te krijgen, zonder gebruik te maken van speciale grondwettelijke trucs. Maar zonder deze machtsmiddelen is hij afhankelijk van een verdeeld parlement. Om iedereen tevreden te stellen wordt de begroting een zwak compromis. Bezuinigingen blijven vaag, hervormingen worden uitgesteld, schulden lopen op.
De toekomst: de 6e republiek
Frankrijk staat voor een dubbele uitdaging. Het moet zijn eigen crisis oplossen én een antwoord vinden op de bredere Europese vertrouwenscrisis. Als het land dat de wereld het idee van het sociale contract gaf, heeft het een bijzondere verantwoordelijkheid.
Het alternatief is somber. Zonder grote veranderingen zal Frankrijk verder afglijden. De rente zal verder stijgen, de kredietbeoordelingen verder dalen, het vertrouwen verder afnemen. In het ergste geval kan een Franse schuldencrisis de hele eurozone in gevaar brengen. In Frankrijk volgen veranderingen bovendien geen proces van evolutie, maar van revolutie. Op naar de 6e republiek.
Het moment van waarheid
Frankrijk moet kiezen. Vasthouden aan een sociaal model dat niet meer betaalbaar is, of hervormingen doorvoeren die pijnlijk zullen zijn. Beide opties zijn moeilijk. Maar niets doen is geen optie meer.
De geschiedenis leert dat dit soort crises zelden vreedzaam eindigen. Van de Franse Revolutie tot de val van de Berlijnse Muur: wanneer mensen het vertrouwen volledig verliezen, volgen grote omwentelingen. Frankrijk, en met haar heel Europa, staat aan de vooravond van zo’n moment. De vraag is niet óf er verandering komt, maar hóé die verandering eruit zal zien.
De westerse democratieën staan voor een probleem dat veel dieper gaat dan populisme. Het echte probleem is dat mensen hun regeringen niet meer vertrouwen. Dit is geen tijdelijk probleem maar een systeemcrisis. We moeten opnieuw nadenken over waarom mensen gezag accepteren en waarom ze regels volgen. Als we dat niet doen, en het vertrouwen helemaal verdwijnt, blijft er weinig over van onze democratie.
Han Dieperink, Chief Investment Officer
Disclaimer
Abonneer op deze nieuwsbrief via www.aureus.eu/nieuwsbrief